Аби не затриматись на старті

2 Лютого 2019 г.

Статьи Агротехнологии Аби не затриматись на старті
добрива

Чому так важливо застосовувати стартові добрива під посів ярих культур? Для ефективного використання добрив (меншою кількістю отримати вищий урожай) необхідно вносити корективи у традиційну систему живлення рослин.


До цього спонукають не лише значна зміна погодно-кліматичних умов, зокрема посушливі осінь і весна, але й катастрофічна деградація грунтів, погіршення їх родючості та неможливість її відтворення через дисбаланс виносу елементів живлення урожаями і поверненням їх у грунт добривами, дегумуфікацією за відсутності органічних добрив тощо.

Скажімо, навіть при внесенні фосфорних добрив на глибину 25-30 см, де і має розміщуватись найбільша частина кореневої маси рослини, не завжди можна забезпечити потребу у фосфорі ярих культур, а часто і пізніх. За умов забезпечення вологою грунту і температури вище +14ºС, фосфорна кислота під дією мікроорганізмів вивільняється зі складу фосфатів і заповнює навколишню грунтову масу, стає доступною для рослин. Однак швидкість переміщення фосфору у грунті дуже низька. За 25 днів він здатен поширитись на 3 см вгору і вниз від місяця знаходження гранули. Отже, щоб внесені гранули у шар грунту 25 см заповнили горизонт до поверхні грунту, необхідно 8 місяців, а до місця внесення насіння на глибину 5-6 см – 5-6 місяців. Якщо фосфор вносився у жовтні під основний обробіток грунту, а посів ярих проводиться у березні, то маємо 3-4 місяці сприятливих умов для рухомості цього елементу. До цього моменту фосфорна кислота підніметься лише до шару грунту у 12-15 см.

Отже, при проростанні і початку утворення коренів рослина відчуватиме дефиціт фосфору, а відтак розвиток її буде стримуватись,  бо саме фосфор є домінуючим елементом у співвідношенні NРК на ранньому етапі розвитку.

Для того, щоб цю прогалину оминути, почали застосовувати так звані стартові добрива, як сухі так і рідкі, які мають різну комбінацію NРК та мікроелементів в залежності від доступних для рослин їх форм у грунті. Добрива вносяться або в один рядок з насінням, або ж на 3 см збоку і нижче насіння. Це забезпечує засвоєння елементів живлення з початку формування кореневої системи.

Якщо в зоні високого вологозабезпечення обидві форми стартових добрив ефективні, то в умовах посухи континентального клімату значну перевагу мають рідкі стартові добрива. Адже для сухих добрив потрібна волога для розчинення гранул, яка ними забирається у насіння.

На відміну від сухих, рідкі стартові добрива самі є джерелом добривовмісткої вологи для насінин.

добрива

Вміст у стартових добривах комплексу необхідних елементів живлення значно підвищує коефіцієнт використання рослинами кожного елемента.

Рідкі комлексні стартові добрива виробляє відома польсько-українська компанія Agrovit Group під маркою Нановіт Терра. До складу цих добрив входить весь комплекс мікроелементів та азот, фосфор і калій у різних співвідношеннях в залежності від очікуваного урожаю культури та наявності їх доступних форм у грунті. Маючи повний аналіз грунту конкретного поля, можливо комбінувати склад добрива. До речі, компанія володіє найсучаснійшою агрохімічною лабораторією, яка визначає усі показники фізичного, хімічного складу, щільність, рН грунту і інші, що дозволяє визначити найоптимальнішу систему живлення рослин на кожному полі. Це дозволяє надзвичайно ефективно використовувати добрива і отримувати високий урожай з мінімальними витратами на удобрення полів.

Ось деякі приклади застосування стартових добрив Нановіт Терра при вирощуванні сої, соняшника і кукурудзи у порівнянні з іншими способами живлення.

Варіант 1.  Припосівне внесення сухого добрива на посіві сої зі складом елементів: N – 3, Р – 20, К – 1, Са – 25, S – 55.8, Mg – 1 + мікроелементи у кількості 300 кг добрива на 1 га. Отримана біологічна урожайність – 3,5 т/га.

Варіант 2.  Нановіт Терра 5-20-5 при посіві в рядки у кількості 20 л/га. Отримана урожайність біологічна 5.23 т/га, тобто на 1.73 т вище, ніж у першому варіанті.

Варіант 3.  Нановіт Терра 0-0-35. 20 літрів у посівний рядок. Отримана біологічна урожайність 5.5 т на 1 га або на 2 т на 1 га вище, ніж у першому варіанті.

Хімічний склад Нановіт Терра (гр/л)

добрива

Внесення при посіві соняшника в рядки 20 літрів добрива Нановіт Терра 5-20-5 порівняно з контролем без цього добрива, забезпечило урожайність 3,04 т/га, тоді як на контролі – 2,39 т/га, або на 0.65 т більше (27%). Застосування 20 літрів Нановіт Терра підвищило урожайність кукурудзи до 116.4 ц/га проти 98.6 ц/га на контролі, або на 17.8 ц більше (18%).

Для використання способу внесення рідких добрив у посівні рядки потрібне додаткове обладнання, але вартість його помірна і швидко окупна. Рекомендовані норми внесення страхових добрив Нановіт Терра можуть бути від 10 л/га у посушливій зоні і до 20-30 л у вологостійких зонах. Стартові добрива Нановіт Терра можна вносити і під передпосівний обробіток грунту разом із КАС, а також для фертигації та позакореневого листкового підживлення.

То чи варто вкладати більше, отримуючи менше, чи, навпаки, менше витрат і більший прибуток?

Іванчук М. Д., член-кор. МАКНС


(050) 604-11-45