Опубліковано:
Українська влада вживає заходів для підтримки переробки аграрної продукції. Проте для зростання асортименту товарів із доданою вартістю важливо активно розбудовувати ринки збуту та вдосконалювати законодавство, зокрема щодо кооперації між агровиробниками. Таку думку висловив заступник голови ВАР Денис Марчук.
“Україна виробляє втричі більше зерна, ніж споживає, а надлишки експортуються. Теж саме буде із збільшенням виробництва товарів з доданою вартістю. Коли ми почнемо багато переробляти всередині країни, то внутрішній рівень споживання задовільнимо дуже швидко. Тому один з ключових моментів переорієнтації товаровиробників – потрібно знайти ринки, куди збувати продукцію. Також важливо, щоб якість продукції відповідала всім світовим стандартам. ”, – зазначив Марчук.
Також для подальшого здешевлення українських продуктів харчування у порівнянні з імпортними, агросектору потрібно розвивати кооперацію.
“Для зниження цін на внутрішньому ринку, необхідно активно розвивати кооперативний рух. Польські виробники за рахунок кооперації мають дешевші виробництво та логістику. Якщо в АПК будуть кооперативи, це створить можливість виробляти якісну продукцію всередині країни, яка буде конкурентною у порівнянні з імпортною. Важливо вдосконалити законодавство, зокрема в аспекті патронажних дивідендів, для стимулювання об’єднання виробників і раціонального розподілу фінансових ресурсів у кооперативі”, – резюмував Денис Марчук.
Експерти зазначають, що сільськогосподарський кооператив — це популярна модель організації рослинництва та тваринництва – у світі нараховують понад 1,2 млн. таких господарств. На початок 2021 року в Україні було зареєстровано 1269 аграрних кооперативів, а їхня частка на українському ринку сільськогосподарської продукції становила трохи більше 1%.