Опубліковано:
Такі дані наводить заступник генерального директора з комерційних питань «ТАС Агро» Антон Жемердєєв у інтерв’ю Міжнародному морському журналу «Судноплавство».
- Оскільки продукти переробки – це новий досвід для компанії, тому спершу ми реалізовували все “з місця” та вивозили на західні кордони. На сьогодні це вже другий сезон, а тому тепер здійснюємо продаж соняшникової та ріпакової олії з доставкою до Китаю, Індонезії, Малайзії, для кінцевих споживачів. У цьому сезоні реалізація на дальні ринки збуту додатково приносить від 60 до 100 доларів на тонні олії, порівняно з експортом до Європи.
Загалом ми намагаємось концентруватися на більш маржинальних ринках. Такий підхід стосується також кукурудзи та пшениці. Перші намагання реалізовувати зернові через західний кордон були справжнім випробовуванням: термін оформлення вагонів 2-3 дні, а черги подекуди тривали понад два тижні. Адже пропускна спроможність західних кордонів є досить обмеженою. І попри те, що зараз вже збудовано низку сухих портів, останні не забезпечують необхідних темпів вивозу продукції досі.
Раніше повідомлялося, що з початком російської агресії на території України суттєво змінилася географія експорту. Якщо в довоєнний 2021 рік частка експорту продукції АПК до Європи становила 32%, то за результатами 10 місяців 2023 року — вже 59%. Однак таке зростання вимушене, оскільки суттєво скоротилися постачання в інші регіони.
Зокрема, частка експорту до країн Африки скоротилася з 14 до 7%, Азії — з 19 до 12%, південно-східної Азії — з 13 до 4%. Основна причина таких змін — блокування морських портів України російськими військами.